Official

“Official” kelimesi İngilizce asıllı bir sözcük olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “fariza” yahut “iş” mealına hasılat. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na kadar uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda yönetim ve hükümet maslahatlerinde kullanılırdı.

Tutarlı Çağ süresince, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise tarafından atanmış bir görevliyi tanımlamak derunin kullanılmaya kafalandı. Bu görevliler, örneğin ülke daireleri yahut kiliselerde çeşitli maslahatlerle sorumlu olan kişilerdi.

Zamanla, “official” kelimesi daha geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut salahiyettar bir konumda kâin herhangi bir kişiyi tanımlamak derunin kullanılmaya kafalandı. Günümüzde, “official” kelimesi alelumum hükümet, spor yahut iş dünyası kadar resmi bir konumda kâin kişileri yahut kurumları tanımlamak derunin kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Zamanla, sözcük resmi yahut salahiyettar bir konumda kâin herhangi bir kişiyi tanımlamak derunin kullanılmaya kafalamıştır.

Bir cevap yazın